Parafia Chrystusa Króla Wszechświata organizuje pielgrzymkę do Gruzji i Armenii

Parafia Chrystusa Króla Wszechświata organizuje pielgrzymkę do Gruzji i Armenii

Gruzja, Armenia – pielgrzymka    14 dni

Zapraszamy wszystkich chętnych i ciekawych świata.

TBILISI – GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA – ANANURI – GUDAURI – STEPANCMINDA (KAZBEGI) – MCCHETA – GORI – UPLISCICHE – KUTAISI – BORDŻOMI – ACHALCICHE – WARDZIA – SIGNAGI – TBILISI – SADAKHLO – SEWAN – ERYWAŃ – CHOR WIRAP – ECZMIADZYN – GARNI – GEGHARD – ZWARTNOC – ERYWAŃ

Program pielgrzymki:

1 dzień      zbiórka uczestników o godz. 14.30  i wyjazd autokarem do Berlina. Godz. 19.35 wylot do Rygi.

Przylot do Rygi o godz. 22.25. O godz. 23.05 wylot do Gruzji.

2 dzień      przylot do Tbilisi o godz. 3.25 czasu gruzińskiego. Transfer z lotniska do hotelu, odpoczynek, śniadanie,  wyjazd na zwiedzanie zabytków przepięknej stolicy Gruzji.
Zawitamy do największej (może pomieścić 10 tys. wiernych!) cerkwi na Kaukazie, Cminda Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.), potężnej twierdzy Narikala (VI–VIIIw.), pamiętającej rządy arabskich emirów, cerkwi Anczischati (V–VI w.), Metechi (XIII w.) i Sioni(XI–XII w.), tbiliskich łaźni siarkowych w najstarszej, bo 1500‑letniej, dzielnicy Abanotubani, w tym najbardziej znanej łaźni Orbeliani (XIX w.). Wjazd kolejką gondolową do stóp pomnika Kartlis Deda – Matki Gruzji (XX w.). Tbiliska starówka urzeka ekumenizmem, sąsiadują tam ze sobą cerkwie gruzińskie i ormiańskie, synagoga i meczet. Przechodzimy do rejonu kawiarni i restauracji. Można tu zjeść znakomite lody, kupić prezenty i pamiątki czy stroje narodowe, a także spróbować lokalnej kuchni. Czas wolny. Następnie spacer główną arterią Tbilisi – aleją Rustawelego. Zaczynamy od pomnika św. Jerzego na placu Wolności, gdzie znajduje się również dawna siedziba ratusza miejskiego. Po drodze mijamy gmach dawnego parlamentu, gdzie rozegrała się rewolucja róż w 2003 r. i gdzie przemawiał prezydent Lech Kaczyński, operę w stylu orientalnym, dawny pałac gubernatora Kaukazu, cerkiew Kaszweti (XIX w.) oraz budynki teatru i filharmonii. Obiadokolacja w restauracji z muzyką na żywo i pokazem tańców. Powrót do hotelu. Nocleg w Tbilisi.

3 dzień      śniadanie, przejazd Gruzińską Drogą Wojennąw kierunku północnym. Po drodze oglądamy wspaniałą twierdzę Ananuri(XVI–XVII w.), położoną nad ogromnym zbiornikiem wodnym Zhinvali, który zasila pobliską elektrownię, generując większość prądu dla całego kraju. Dalsza droga wije się serpentynami; jedziemy do Stepancmindy (Kazbegi) na spotkanie z wygasłym wulkanem, drugą co do wysokości górą Gruzji – Kazbekiem(5.033,8 m n.p.m.). Wjeżdżamy terenowymi samochodami do położonej wysoko nad miastem (2170 m n.p.m.) cerkwi Cminda Sameba(XIV w.), w oddali widać ośnieżony szczyt góry. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja na trasie. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

4 dzień      śniadanie. Odwiedzamy perłę architektury, dawną stolicę Iberii Kaukaskiej – Mcchetę. Podziwiamy zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podjeżdżamy stromą szosą do cerkwi Dżwari(VI –VII w.). Stąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i dwie łączące się główne rzeki Gruzji – Mtkwari i Aragwi. Następnie oglądamy katedrę Sweti Cchoweli (XI w.), tzw. gruziński Wawel z grobami królów z dynastii Bagrationi i sklepieniem na wysokości 54 m. Według legendy Żyd Eliasz, który był świadkiem Męki Pańskiej w Jerozolimie, przyniósł tutaj chiton Jezusa Chrystusa. W środku znajduje się chrzcielnica z IV w., w której chrzczono gruzińskich władców. Podziwiamy również wspaniałe freski. Czas wolny, możliwość zakupu pamiątek. W dalszej kolejności odwiedzimy klasztor żeński Samtavro (IV w.), gdzie pochowani są władcy Gruzji, król Mirian i królowa Nana, którzy w 337 w imieniu narodu przyjęli chrześcijaństwo. Zatrzymamy się również nad grobem Gabriela. Żyjący w XX w. mnich zasłynął jako uzdrowiciel i jasnowidz. Jego kult jest w Gruzji bardzo silny. Następnie skierujemy się w stronę Gori. Po obu stronach drogi szybkiego ruchu widać postawione przez gruziński Caritas domki dla uciekinierów z terenów separatystycznych Abchazji i Osetii Południowej. Mijamy miejsca, gdzie w 2008 r. znajdował się front wojenny. Do stolicy Osetii, Cchinwali, jest stąd niewiele ponad 20 km! W pobliżu Gori zdobywamy najstarsze w Gruzji skalne miasto Uplisciche (V w. p.n.e.), niegdyś siedzibę władców i ośrodek przedchrześcijańskiego kultu. Odwiedzamy miasto Gori,znane jako miejsce urodzin Józefa Stalina (Iosifa Dżugaszwilego). Nasza droga prowadzi dalej, przez Tunel Suramski i w kierunku Kutaisi, jednego z najstarszych zespołów urbanistycznych na świecie (XVII–XV w. p.n.e.).Za czasów starożytnej Grecji miasto było znane jako Ai. Właśnie tutaj przybył Jazon z argonautami po złote runo, a pobliskie jaskinie były schronieniem dla Prometeusza i skradzionego olimpijskim bogom ognia. Obiadokolacja, czas wolny. Dla chętnych spacer do centrum miasta; obejrzymy budynek teatru opery, a także fontannę z reprodukcjami rzeźb sprzed 5000 lat, które znaleziono na terenie Gruzji. Nocleg w hotelu.

 5 dzień      śniadanie i  wyjazd na zwiedzanie zabytków Kutaisi, obecnej siedziby gruzińskiego parlamentu(od 2012 r.), w tym katedry Bagrati(VI w., rekonstrukcja w XX w.) i zespołu klasztornego Gelati (XII–XIII w.) z trzema cerkwiami i budynkiem Akademii Nauk, zwanej Nowymi Atenami albo Nową Jerozolimą, gdzie studiowali wybitni myśliciele gruzińscy i greccy. W Gelati pochowany jest król Dawit Aghmaszenebeli, zwany Budowniczym, gruziński Kazimierz Wielki. Na zakończenie odwiedzimy wspaniały kompleks jaskiń znany jako Jaskinia Prometeusza. Naszym kolejnym celem będzie położony nad Morzem Czarnym kurort Batumi. Po drodze zwiedzanie wspaniałego ogrodu botanicznego(XIX w.). Obiadokolacja w restauracji w Batumi. Wieczorem koncert przy tańczących fontannach. Czas wolny. Przejazd na nocleg w hotelu w Batumi.

6 dzień     śniadanie, czas wolny na plażowanie. Zbiórka o godz. 15:00. Wzdłuż alei im. Marii i Lecha Kaczyńskichjedziemy dalej do Sarpi, najdalej na zachód wysuniętego punktu Gruzji, przy samej granicy z Turcją, z widokiem na meczet z minaretempo tureckiej stronie. W drodze powrotnej podziwiamy wspaniale zachowaną twierdzę rzymską w Gonio/Apsaros(II w. p.n.e.), gdzie według legendy pochowany jest apostoł Maciej. Po powrocie do Batumi krótki city tour w centrum miasta. Obiadokolacja w Batumi. Nocleg w hotelu w Batumi.

7 dzień      śniadanie i wyjazd do Achalciche, miasta, które było siedzibą garnizonu rosyjskiego ido którego zsyłano polskich żołnierzy po powstaniu styczniowym. Po drodze odwiedzamy miejscowość uzdrowiskową znaną ze znakomitych źródeł wody mineralnej –Bordżomi. Spacerujemy po Parku Zdrojowym (XX w.), popijając uzdrawiający żołądek napój prosto z ujęcia. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu w Achalciche.

8 dzień     śniadanie i jedziemy do ewenementu średniowiecznej architektury, zobaczymy wydrążone w skałach do wysokości 1300 m n.p.m. miastoWardzia(XII–XIII w.). Po drodze zatrzymujemy się pod potężną twierdzą Chertwisi (II–XII w.), gdzie według legendy dotarł Aleksander Macedoński. Po zdobyciu Wardzie, czas wolny. Pełni wrażeń jedziemy w kierunku Tbilisi. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu.

 9 dzień      po śniadaniu ruszamy do Kachetii, najstarszego rejonu Gruzji, kolebki wina, gdzie wyrabia się 70% krajowej produkcji tego trunku. Docieramy do miasta Signagi (XVIII w.), zwanego gruzińskim Carcassonne. Położone na wysokiej górze, otoczone murami obronnymi i licznymi basztami, stanowi znakomite miejsce widowiskowe. Zaglądamy do położonego niedaleko miasta klasztoru żeńskiego w Bodbe(IX–XVII w.). Tutaj pochowana jest św. Nino, mniszka z Kapadocji, która zainicjowała wprowadzenie w Gruzji chrześcijaństwa. Odwiedzamy oddział Muzeum Narodowegoze wspaniałą kolekcją malarstwa gruzińskiego prymitywisty Niko Pirosmanaszwilego (znanego z piosenki Ałły Pugaczowej (Milion purpurowych róż)oraz misternych rzeźb sprzed 5000 lat! Degustacja wina w tradycyjnej winiarni.Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

 10 dzień      po śniadaniu przejazd do Armenii przez przejście graniczne w Sadakhlo. Na trasie zawitamy do zespołu klasztornego Hagharcin(XIII w.) i miasta Dilidżan, nazywanego ormiańską Szwajcarią. Następnie jedziemy nad jezioro Sewan– czeka nas spacer na półwyspie i zwiedzanie monastyru Sewanawank(IX w.), zwanego Czarnym Klasztorem. Klasztor został założony w IV w. Zachowaną cerkiew zbudowała sunnicka księżniczka Mariam w 874 r. Odpoczynek nad jeziorem, dla chętnych kąpiel. Obiadokolacja. Przejazd do Erywania. Nocleg w hotelu.

 11 dzień       śniadanie. City tour w Erywaniu, zwiedzamy stolicę tego niewielkiego, trzyipółmilionowego państwa. Od placu Republikikierujemy się na przydworcowy plac, bulwar i Park Zwycięstwa (Achtanak). Niezapomnianych wrażeń dostarcza punkt widokowy na miasto i górę Ararat. Dalej Kaskadaaleja Masztoca, urząd miasta, Sportivno(kompleks sportowo‑koncertowy), rezydencja prezydentaparlament i plac Teatralny,Muzeum Genocydu Ormian. Czas wolny. Zwiedzanie Muzeum Siergieja Paradżanowa (Sargisa Hovsepi Parajanyana), wybitnego ormiańskiego reżysera, któremu władza radziecka zakazała kręcić filmy. Dzieła artysty to kolaże, rysunki, lalki, szkice filmowe, twórczość, która nie ma bezpośredniego odpowiednika w skali światowej. Cechują ją fantazja, dowcip i artyzm. Udajemy się także do monastyru Chor Wirap(VII w.), miejsca licznych pielgrzymek Ormian, z przepiękną panoramą na górę Ararat(5165 m n.p.m.). Legenda głosi, że na terenie monastyru w głębokiej studni przez 13 lat był więziony św. Grzegorz Oświeciciel za szerzenie wiary chrześcijańskiej. Armenia jako pierwszy kraj przyjęła chrześcijaństwo (już w 302 r.). Obiadokolacja, nocleg w hotelu.

 

12 dzień       po śniadaniu jedziemy do miasta Wagharszapat(Eczmiadzyn). Na sporym terytorium, zwanym ormiańskim Watykanem, znajdują się katedralny sobórz 303 r., a także Katolikosat– rezydencja głowy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Obok są wyższe seminaria i inne obiekty związane z kultem religijnym. Katedra, której dzisiejszy kształt pochodzi z 480 r., została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W dalszej kolejności zwiedzamy zbudowany w 1618 kościół św. Rypsymy, wspaniały przykład średniowiecznej architektury, zbudowany w miejscu, gdzie św. Rypsyma zginęła i została pochowana. W małej niszy obok jej sarkofagu leży głaz, którym została zabita. Oglądamy ruiny katedry Zwartnoc (VII w.), wpisanej na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, wzniesionej z kamienia wulkanicznego w kolorze różowym. Na zakończenie zaglądamy do światowej sławy wytwórni koniaku Ararat, gdzie poznajemy etapy produkcji oraz smak i aromat tego złocistego trunku. Obiadokolacja, nocleg w hotelu w Erywaniu.

13 dzień       śniadanie i  wyprawa do muzeum Matenadaran, w którym przechowywane są manuskrypty (V–XV w.) w wielu językach, m.in. XVII-wieczny list w języku polskim. Następnie jedziemy do Garni, twierdzy z I w. p.n.e. Na jej terytorium znajduje się wyjątkowy pomnik ormiańskiej antycznej architektury – świątynia poświęcona bogu słońca Mitrze. Potem udajemy się do wykutego w skałach z IV w. klasztoru Geghard. Zespół został założony przez św. Grzegorza Oświeciciela. Znajdują się w nim relikwie św. Andrzeja i św. Jana oraz Włócznia Przeznaczenia, uważana za relikwię Męki Pańskiej. Obiadokolacja połączona z wieczorem folklorystycznym. Nocleg w Erywaniu.

 14 dzień       ok. godz. 2.00  transfer na lotnisko. Wylot  o godz. 4.20.  Przylot  do Berlina o godz. 6.45. Transfer autokarem z Berlina do Szczecina. Przyjazd na miejsce zbiórki ok. godz. 9.30.

CENA :     5.360 zł

TERMIN:   27.06 – 10.07.19

CENA ZAWIERA: 

–  przejazd autokarem do Berlina i z Berlina

–   przelot samolotem na trasie Berlin – Tbilisi, Erywań – Berlin

–   zakwaterowanie: 12 noclegów w komfortowych hotelach 3*, pok. 2- os. z łazienkami

–   wyżywienie: 12 śniadań, 12 obiadokolacji w restauracjach z daniami kuchni gruzińskiej,

ormiańskiej i europejskiej

–   transfer z lotniska do hoteli i z hotelu na lotnisko

–   transport na trasie wycieczki klimatyzowanym autobusem

–   opieka polskojęzycznego pilota- rezydenta podczas wycieczki

–   degustacja wina, gruzińskiej grapy (czaczy) oraz armeńskiego koniaku

–   udział w gruzińskiej biesiadzie (suprze) i wieczorze folklorystycznym w Armenii

–   bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

–   ubezpieczenie  KLA i NW

–   i wiele innych atrakcji

–   opieka duchowa kapłana

 

Cena nie obejmuje:

 –   wydatków natury osobistej, napojów alkoholowych do posiłków w Armenii

–   biletu wstępu do muzeum Stalina – ok. 8 USD. (dla chętnych)

 

Zgłoszenie i zapisy do ks. Jana Gierlach

Tel. 603264721

Przy zapisach wpłata pierwsza 1000 zł

II wpłata 1000 zł grudzień

III wpłata 2000 zł marzec

IV wpłata 1360 zł maj

 

 

 

Comments are closed.